Aktualności - Instytut Heweliusza

Aktualności

– Prosty język to taki styl pisania i mówienia, który jest zrozumiały dla publicznego odbiorcy. W wielu krajach na świecie to powszechny standard komunikacji. To ważne, bo staranność w komunikacji buduje naszą wiarygodność – podkreśla Joanna Nitka, konsultantka językowa prostego języka według standardu Uniwersytetu Wrocławskiego oraz autorka kursu kompetencyjnego „Prosto – jak komunikować się poprawnie, jasno i zrozumiale”.

(więcej…)

Zasilenie budżetów środkami unijnymi to szansa na przyspieszenie rozwoju gospodarczego – podkreśla Anna Zawadzka, ekonomista, skarbnik w JST. – Odpowiedni podział kompetencji, plan działania i zespół nastawiony na rozwój to gwarancja udanej realizacji projekt – dodaje.

(więcej…)

– Dziś słowo senior nadal „mizernie” się kojarzy. A to przecież są ludzie, którzy w społeczeństwie mają takie samo miejsce jak my. Senior to osoba w podeszłym wieku, ale 60+ to nie osoba w podeszłym wieku – Ci ludzie prowadzą firmy, podróżują, jeżdżą na wrotkach, tańczą, są aktywni życiowo i fizycznie – mówi Agnieszka Sawczyńska, koordynatorka projektu „Senior w wielkim mieście: oswajamy smart cities”, realizowanego z udziałem Instytutu Heweliusza.

(więcej…)

Z punktu widzenia pracownika racjonalne jest ocenianie swojej wartości zawodowej m.in. przez pryzmat zarobków. Jak mogą to zrobić samorządowcy? Na przykład obserwować dane z sektora przedsiębiorstw. Przygotowaliśmy kilka informacji dotyczących poziomu płac oferowanych przez podmioty biznesowe.

(więcej…)

Zarządzanie finansami unijnymi to jeden z elementów polityki finansowej JST gwarantujący stabilizację budżetów lokalnych i możliwości pozyskania źródeł finansowania dla zadań i przedsięwzięć realizowanych w sektorze samorządowym. W tym zakresie najważniejszym zadaniem dla sektora publicznego jest przygotowanie do perspektywy unijnej 2021-2027.

(więcej…)