O nas | Instytut Heweliusza

Poznaj Instytut Heweliusza

Idea Instytutu Heweliusza

Instytut Heweliusza to firma otoczenia biznesu i wsparcia środowiska liderów społecznych. Jej misją jest dostarczanie najbardziej aktualnej wiedzy z takich dziedzin jak prawo, zarządzanie, ekonomia czy psychologia i podnoszenie kompetencji menadżerskich osób kierujących jednostkami samorządowymi, biznesami czy projektami społecznymi.

We współpracy z wyższymi uczelniami współtworzy unikatowe programy edukacyjne, dzięki którym dostarcza menadżerom sektora publicznego i prywatnego niezbędną wiedzę i nowoczesne narzędzia potrzebne im do codziennej pracy. 

We współpracy z wybitnymi osobistościami współtworzy programy szkoleniowe, a także integruje środowiska menadżerskie. 

Celem Instytutu Heweliusza jest tworzenie, wspieranie i promowanie inicjatyw, które służą podnoszeniu kompetencji zawodowych i kwalifikacji menadżerów pracujących w różnych środowiskach, a także budowanie środowiska sprzyjającego wymianie wiedzy i doświadczeń, nawiązywania kontaktów, budowaniu trwałych relacji. Wspólnie z naszymi partnerami, słuchaczami i współpracownikami tworzymy i promujemy dobre praktyki w zarządzaniu, a także działamy na rzecz zwiększania świadomości ekonomicznej, prawnej i społecznej menadżerów.

Instytut Heweliusza organizuje i wspiera  inicjatywy spotkań, debat, konferencji z przedstawicielami środowisk naukowych, inicjuje i koordynuje projekty naukowe i biznesowe.

Praca z wybitnymi postaciami polskiej nauki, biznesu i samorządu to wyzwanie, ogromna inspiracja i nieustanny rozwój. W Instytucie Heweliusza łączymy ludzi z różnych środowisk dbając o to, żeby korzyści wynikające z ich wzajemnej współpracy były wieloaspektowe. Dla jednych będzie to dyplom MBA, dla innych nowy biznes albo wspólne przedsięwzięcie społeczne. Dla nas to ciągłe doskonalenie się w wiedzy o najlepszych praktykach, największych wyzwaniach, możliwych rozwiązaniach. Dzięki tej wiedzy możemy budować trwałe projekty z naszymi partnerami, wspierać ich rozwój i służyć pomocą.

–  Ilona Byra, założycielka Instytutu Heweliusza

Rzeczywistość społeczną czy biznesową, w jakiej żyjemy, tworzą ludzie. Ich ciągły rozwój i kontakt z inspirującymi ideami, ale także możliwość zderzenia się z innymi punktami widzenia i swobodnej wymiany poglądów mają charakter kluczowy. Dając im możliwość ciągłego poszerzania wiedzy i zdobywania nowych punktów odniesienia, staraliśmy się także zbudować miejsce, w którym profesjonalizm, skuteczność i energia ludzi, którzy tworzą Instytut Heweliusza pomoże w odszukiwaniu nowych pól współpracy, a ludzi, którzy chcą aktywnie działać w środowiskach lokalnych pchnie do umocnienia swojej pozycji, poszerzenia wpływów a także osobistego i zawodowego rozwoju.

Wojciech Wróbel, założyciel Instytutu Heweliusza

Współpraca i Partnerzy

Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Druga najstarsza i jedna z największych w kraju uczelni ekonomicznych. Jej historia sięga okresu międzywojennego a do jej absolwentów należą m.in. Adam Góral, prezes Asseco Poland, Roman Kluska, twórca Optimusa, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa czy prof. Jerzy Hausner, były minister gospodarki i członek Rady Polityki Pieniężnej. Częścią UEK jest też Krakowska Szkoła Biznesu, wysoko wyspecjalizowana jednostka dydaktyczna oferująca m.in. studia menadżerskie i programy MBA. 

Wspólnie z UEK Instytut Heweliusza stworzył studia MBA in Community Management, które zostały uruchomione we Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i Tychach

 

Uniwersytet SWPS

Jedna z najlepszych i najbardziej obleganych uczelni niepublicznych w kraju, od lat ceniona wysoko przez świat akademicki i przez pracodawców. Uniwersytet SWPS działa na polskim rynku od 1996 roku, ma swoje filie we Wrocławiu, Katowicach, Sopocie i Poznaniu. Oprócz kształcenia studentów na takich kierunkach jak prawo, psychologia, dziennikarstwo, uczelnia prowadzi też szereg kursów i studiów podyplomowych.

 

Family Business Network Poland

Polski oddział międzynarodowej organizacji skupiającej największe firmy rodzinne działa od ośmiu lat. Łączy i wspiera te biznesy rodzinne, które na rynku istnieją przynajmniej 12 lat i mogą pochwalić się obrotami na poziomie 3 mln euro rocznie. Głównymi zasadami FBN Poland jest zaufanie i otwartość, aktywny udział, poufność, szacunek i profesjonalizm a także zakaz pozyskiwania klientów. Misją organizacji jest kształtowanie ducha przedsiębiorczości i wspieranie firm rodzinnych w ich wielopokoleniowym rozwoju.

FBN Poland objęła patronatem program Akademii Firm Rodzinnych.

 

Związek Miast Polskich

Najstarsza i największa polska organizacja samorządowa skupia ponad 330 miast. Jej misją jest upowszechnianie dobrych praktyk zarządzania, wspieranie rozwoju polskich miast i umacnianie idei samorządności. Współpracuje z wieloma podmiotami publicznymi i prywatnymi, w tym z Instytutem Heweliusza.

Związek Miast Polskich objął patronatem studia podyplomowe MBA dla samorządowców.

Założyciele Instytutu Heweliusza

Wojciech Wróbel

Właściciel Grupy Wróbel, jednej z największych firm motoryzacyjnych w Polsce i dealera marek Mercedes-Benz oraz Mazda. Menadżer z dyplomem MBA uzyskanym z wyróżnieniem na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University. Z wykształcenia psycholog, studia wyższe ukończył na Uniwersytecie SWPS. Wrocławianin z urodzenia, z wyboru i z przekonania.

Od 2019 roku Konsul Honorowy Gruzji we Wrocławiu. Z konsekwencją angażuje się w budowanie i umacnianie relacji Polska – Wschód. Założyciel Fundacji Kaukaskiej. Jest dożywotnim członkiem rady Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Należy do rady programowej Forum G2 – Gospodarka i Geopolityka, w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi zajęcia dotyczące międzynarodowej współpracy gospodarczej.

Swoim doświadczeniem związanym z budowaniem i rozwijaniem firm rodzinnych dzieli się na konferencjach biznesowych i wykładach. Członek zarządu Family Business Network Poland (FBN Poland), stowarzyszenia zrzeszającego największe firmy rodzinne w Polsce. Jest inicjatorem,  współautorem i promotorem Akademii Firm Rodzinnych prowadzonej przez Instytut Heweliusza wspólnie z FBN Poland. Współzałożyciel i wiceprezes stowarzyszenia absolwentów studiów MBA PWr – Business Club B4.

Laureat nagrody “Osobowość roku 2022”, przyznawanej przez Fundusz Regionu Wałbrzyskiego.

Angażuje się w działalność filantropijną i społeczną.

Ilona Byra

Współzałożycielka i prezeska zarządu Instytutu Heweliusza, propagatorka pracy na rzecz jakości w życiu publicznym, profesjonalizacji zarządzania w samorządzie terytorialnym i budowania biznesu opartego na partnerstwie. Przez lata związana z branżą medialną odpowiadała za politykę wydawniczą, budowała strategie rynkowe i wspierała proces transformacji cyfrowej mediów z grupy Agora. Ma ogromne doświadczenie zawodowe w tworzeniu i rozwijaniu projektów CSR-owych, budowaniu trwałych relacji z biznesem opartych na unikatowych przedsięwzięciach społecznych a także w wypracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań strategii digital na rynku reklamowym i medialnym. 

Menadżerka z kilkunastoletnim doświadczeniem w zarządzaniu ludźmi, projektami i procesami. Absolwentka Master Class of Management  na Uniwersytecie SWPS oraz Programu MBA Polsko-Amerykańskiej Szkoły Biznesu na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University School of Business. Ukończyła również Filologię Polską na Uniwersytecie Opolskim.  

Współzałożycielka i wiceprezeska Stowarzyszenia Absolwentów MBA na Politechnice Wrocławskiej BCB4. Przez lata współtworzyła i rozwijała Fabrykę św. Mikołaja, projekt, dzięki któremu kilkanaście tysięcy dzieci dostało świąteczne prezenty, a wrocławskie szpitale, fundacje i stowarzyszenia działające w obszarze zdrowia dostały niezbędną pomoc finansową a także środki potrzebne na rozwój i inwestycje.

Wielka miłośniczka gór i podróży w nieoczywiste miejsca.

Ludzie Instytutu Heweliusza

Do programów edukacyjnych Instytutu Heweliusza zaprosiliśmy wykładowców, ekspertów i praktyków z różnych branż i ośrodków akademickich w Polsce. Więcej na ich temat w zakładce Kadra. Ponadto pracę Instytutu wspierają:

Joanna Nitka

Absolwentka Master Class of Management – psychologii działań menadżerskich na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Coach kognitywny, trenerka biznesu. Menadżer z wieloletnim doświadczeniem w strategicznym i operacyjnym zarządzaniu zespołami w jednej z największych spółek medialnych w Polsce. Pasjonatka prostego języka – konsultantka językowa według standardu Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jej największą pasją są góry. Odnajduje w nich spokój i wyciszenie. Uczą pokory i adekwatności w podejściu do trudności. Lubi wyzwania. Przez lata biegała maratony. Najpiękniej wspomina ten w NYC. Ceni “oldschool”, bo jest w nim jakość, szlachetność i klasa.

Katarzyna Owczarek

Ekonomistka, absolwentka Akademii Psychologii Przywództwa organizowanej przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Łódzkiego w zakresie Zarządzania Finansami Unijnymi oraz Akademii Leona Koźmińskiego w zakresie Employer Branding – Zarządzanie wizerunkiem pracodawcy.

Menadżerka z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami o bardzo różnej skali i zasięgu oraz zespołami – od małych w bezpośredniej relacji, po kilkudziesięcioosobowe, rozproszone po wielu miastach w Polsce.

Od dwóch dekad związana z branżą medialną, zarówno po stronie biznesu jak i contentu. Współodpowiedzialna za proces transformacji mediów w kierunku cyfrowym oraz rozbudowę modelu subskrypcyjnego w zarządzanych obszarach.

Współpracuje z fundacjami (np. Unaweza Martyny Wojciechowskiej, Kulczyk Foundation, Avalon, Centrum Praw Kobiet), inicjuje i angażuje się w projekty o wymiarze społecznym – nadające priorytet podnoszeniu jakości życia osób ze środowisk nieuprzywilejowanych oraz niwelowaniu wykluczeń wynikających z niepełnosprawności lub sytuacji ekonomicznej, oraz zdrowotnym – kładących nacisk na profilaktykę zdrowia i równy dostęp do opieki medycznej.

Wieloletnia dyrektorka programowa ogólnopolskiej konferencji „Kobiety wiedzą, co robią”, której głównym założeniem jest walka o równe prawa kobiet we wszystkich obszarach ich życia oraz budowanie wspólnoty kobiet z różnych środowisk. Twórczyni podcastu Wysokich Obcasów poruszającego m.in. wątki parentingowe i herstoryczne.

Uwielbia kontakt z przyrodą, a najchętniej odpoczywa podczas pieszych wypraw. Jedna z nich prowadzi linią brzegową Bałtyku, którą przeszła w całości.

Sebastian Sasa

Student Dyplomacji Europejskiej i Komunikacji Wizerunkowej na Uniwersytecie Wrocławskim. Koordynator programów edukacyjnych i szkoleniowych w Instytucie Heweliusza.

Wierzy, że większość problemów międzyludzkich i międzynarodowych można rozwiązać przez dialog i współpracę. Realizował tę wizję biorąc udział w programie wymiany międzynarodowej w ramach programu Erasmus+, na najstarszym uniwersytecie świata w Bolonii, jako członek największej organizacji zrzeszającej studentów z całej Europy – ESN.
Doświadczenie w budowaniu marki, marketingu i komunikacji zdobywał w rodzinnym mikroprzedsiębiorstwie, a także rozwijając własną markę odzieżową – default.

Podróżnik z zamiłowania, z marzeniem zwiedzenia całego świata. Pasjonuje się kulturą Japonii, polityką międzynarodową i kinem lat 90.

W Instytucie Heweliusza jest koordynatorem Akademii Firm Rodzinnych, studiów podyplomowych MBA in Community Management oraz kursu Public Leadership.

Paweł Piasecki

Student Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunkach: dyplomacja europejska oraz politologia.

Wieloletnie doświadczenie jako mówca oraz sędzia debat oksfordzkich, współzałożyciel Stowarzyszenia Mówców „Oratores”. Zrealizował kilkanaście szkoleń o tematyce sztuki wystąpień publicznych i mediacji rówieśniczej.

Zdobywca drugiego miejsca w XXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Małe Krajobrazy Słowa” w kategorii proza.

Zainteresowania to nauki polityczne, stosunki międzynarodowe, historia i sport.

Anna Jasinowska-Czarny

Właścicielka firmy UNIKA Doradztwo Unijne i Public Relations, od wielu lat zajmująca się projektami finansowanymi ze środków zewnętrznych, przede wszystkim Unii Europejskiej. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła z wyróżnieniem Program MBA Polsko-Amerykańskiej Szkoły Biznesu na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University School of Business. Menadżerka zasobów ludzkich, dziennikarka, specjalistka ds. public relations, zarządzania projektem, audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej w sektorze finansów publicznych.

Autorka i współautorka trzech słowników poprawnościowych: ortograficznego, ortograficzno-gramatycznego i wyrazów obcych, wydanych przez Wydawnictwo Europa. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy samorządowej – w Urzędzie Gminy Wołów kierowała wydziałami odpowiedzialnymi za realizację zadań z obszarów kultury, sportu, edukacji, współpracy z zagranicą oraz integracji z Unią Europejską. Przez kilka lat była doradczynią burmistrza gminy Wołów oraz burmistrza gminy Prusice w zakresie projektów UE. Zawodowo współpracuje z samorządami i ich jednostkami organizacyjnymi, opracowując projekty i nadzorując ich realizację. Jest także partnerem w kilku projektach społeczno-edukacyjnych dofinansowanych z UE. Doradza przedsiębiorcom i skutecznie zachęca ich do starań o środki UE w formie dotacji, pożyczek, poręczeń. W projektach stawia na współpracę z ludźmi i kreatywne rozwiązywanie pojawiających się problemów, które zawsze traktuje jako nowe wyzwania.

Otrzymała wyróżnienie Marszałka Województwa Dolnośląskiego za projekt „Edukacja szansą na lepsze jutro”, w konkursie „Niezwykła szansa dla zwykłych ludzi – najlepsze projekty EFS na Dolnym Śląsku”.

Członkini stowarzyszenia absolwentów studiów MBA PWr – Business Club B4.

Lubi podróżować i doświadczać klimatu nowych miejsc.