Akademia Firm Rodzinnych | Instytut Heweliusza

Akademia Firm Rodzinnych

Wykładowcami i mentorami w Akademii Firm Rodzinnych są cenieni psycholodzy, szefowie największych polskich firm rodzinnych, specjaliści od zarządzania, prawa, finansów, podatków, sprzedaży i marketingu. Wspólnie stworzyliśmy program, który pozwoli kolejnemu pokoleniu przejąć pałeczkę w rodzinnym biznesie.

Organizator:

InstytutHeweliusza

Patronat:

fbn

Dlaczego firmy rodzinne?

Adresatami cyklu kursów są biznesy rodzinne z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw: właściciele, sukcesorzy i kluczowi pracownicy. Firmy rodzinne tworzą miejsca pracy, płacą podatki, kształtują gospodarczy wizerunek kraju i pomagają budować silne społeczności lokalne. W Polsce jesteśmy świadkami ważnego momentu przekazywania firm rodzinnych kolejnemu pokoleniu oraz ich profesjonalizacji i cyfrowej transformacji. Od jego powodzenia zależy przyszłość polskiej gospodarki.

Co proponujemy?

Szkolenie obejmuje sześć weekendowych zjazdów, lekcje przedsiębiorczości od szefów największych firm rodzinnych i program mentoringowy z najbardziej znanymi liderami biznesu, gdzie każdy ze słuchaczy będzie mógł wybrać, od kogo chce się uczyć.

Opiekun programu

Doświadczenie

Akademię tworzymy z międzynarodowym stowarzyszeniem – Family Business Network, które zrzesza największe firmy rodzinne z całego świata.

Wiedza

Praktyczna wiedza od właścicieli największych firm rodzinnych w kraju i wymiana doświadczeń z najbardziej znanymi liderami biznesu w Polsce.

Networking

Topowi przedsiębiorcy i sieć kontaktów biznesowych w profesjonalnym środowisku.

Kadra

Poznaj prowadzących

 • Maciej Kraus

  Wykłada ekonomię behawioralną na Stanford University oraz London Business School, a w Instytucie Heweliusza prowadzi zajęcia z zarządzania cenami.

 • dr Piotr Sedlak

  Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie zarządzania. Absolwent studiów podyplomowych: Zarządzanie Projektem Badawczym (UEK), Badania Społeczne i Marketingowe (WSE Kraków) oraz Praktyczna Psychologia Społeczna (USWPS Warszawa). Ukończył również program Transforming HR with Data Science prowadzony przez Cambridge University.

 • Daria Domaradzka-Guzik

  Praktyk. Zawodowo – Szkoleniowiec, Trener, Wykładowca Akademicki i Partner Zarządzający w firmie szkoleniowej Rivigo.eu.

  Skutecznie szkoli zespoły sprzedażowe, liderów, pracowników administracji publicznej, polityków, parlamentarzystów, kadrę managerską niższego i wyższego szczebla.

 • Sylwester Cetera

  Współzałożyciel i Wspólnik Zarządzający Kancelarii CWW. Radca prawny w 23 letnim doświadczeniem w zawodzie, bogatą praktyką procesową oraz menadżerską. Absolwent studiów MBA i MBA LEGAL.

 • prof. dr hab. Dariusz Doliński

  Jeden z najbardziej cenionych psychologów społecznych w Polsce. Zajmuje się psychologią zachowań społecznych, psychologią emocji i motywacji.

 • Piotr Dubno

  W swojej karierze zawodowej zajmował stanowiska w zarządach spółek (min. PLL LOT SA, PKO TFI SA), zarządzając obszarami finansów sprzedaży marketingu i informatyki.

 • Tadeusz Dulian

  Doradca firm rodzinnych CFBA (Certified Family Business Advisor), członek Family Firm Institute w Bostonie oraz zespołu EMEA Deloitte Family Business Network.

 • Dariusz Duma

  Dyrektor wykonawczy Family Business Network Poland. Filozof, przedsiębiorca, konsultant, trener i wykładowca z 20 letnim doświadczeniem w Polsce i za granicą.

 • dr hab. Tomasz Grzyb

  Psycholog. Zajmuje się psychologią wpływu społecznego. Interesuje się także metodologią badań psychologicznych, marketingiem i nowymi technologiami.

 • dr inż. Robert Kamiński

  Wykładowca akademicki związany z Politechniką Wrocławską. Specjalista z zakresu zarządzania strategicznego o dużym doświadczeniu we współpracy z przemysłem.

 • Michał Kaźmierski

  Doświadczony praktyk biznesu, od kilkunastu lat zrządzający zespołami i organizacjami. Trener i wykładowca Akademii Psychologii Przywództwa oraz członek kadry naukowo-dydaktycznej kierunku „Zarządzanie i przywództwo” Uniwersytetu SWPS.

 • Jan Kolański

  Założyciel i Prezes Zarządu Colian Sp. z o.o, wiodącego producenta słodyczy, przypraw i napojów. Najbardziej znane na polskim rynku marki to m.in. Grześki, Hellena czy Jeżyki.

 • Michał Łuczak

  Prezes zarządu Grupy Wróbel. Laureat nagród i wyróżnień branżowych, lider środowiska dealerów samochodowych a także prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej.

 • Filip Mecner

  Właściciel agencji specjalizującej się w kreowaniu i sprzedaży praw do wizerunku osób znanych publicznie, wykładowca akademicki i ekspert z zakresu kreowania wizerunku i PR.

 • Katarzyna Osadkowska

  Prezes Zarządu Hotelu Jakubus, współwłaścicielka i Członek Zarządu Osadkowski Holding odpowiedzialna za obszar Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz PR i wizerunek.

 • Ambasador Tomasz Orłowski

  Ambasador tytularny. Studiował archeologię, literaturę francuską i porównawczą oraz cywilizację średniowieczną na uniwersytetach Łódzkim, Mikołaja Kopernika w Toruniu i w Poitiers.

 • Grzegorz Proksa

  Partner zarządzający WPW Wołczek, Proksa & Wspólnicy. Od kilkunastu lat doradza przedsiębiorcom przy projektach, które wymagają połączenia kompetencji w obszarze doradztwa prawnego i podatkowego. Posiada tytuł zawodowy radcy prawnego oraz doradcy podatkowego.

 • Jacek Ptaszek

  Współwłaściciel i Członek Zarządu JMP Flowers będącej największym w Europie Środkowej i Wschodniej producentem i traderem kwiatów i roślin

 • Adam Rozwadowski

  Założyciel i akcjonariusz Centrum Medycznego ENEL-MED. Pełni funkcję Wiceprezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych oraz członka Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Prywatnej Służby Zdrowia.

 • Robert Uhl

  Robert jest adwokatem i Local Partner w krakowskim biurze kancelarii Deloitte Legal. Zajmuje się sprawami z zakresu obrotu nieruchomościami, prawa korporacyjnego i prawa upadłościowego, a także postępowaniami sądowymi.

 • Tomasz Wołczek

  Partner zarządzający WPW Wołczek, Proksa & Wspólnicy. Od blisko 20 lat zajmuje się doradztwem podatkowym na rzecz polskich i zagranicznych podmiotów, od 2004 r. posiada zawodową licencję doradcy podatkowego.

 • Wojciech Wróbel

  Właściciel Grupy Wróbel, jednej z największych firm motoryzacyjnych w Polsce. Dealer marki Mercedes – Benz oraz Mazda.

 • Kamil Wyszkowski

  Od 2002 roku pracownik Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przedstawiciel i Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland oraz Przedstawiciel UNOPS w Polsce. Ekspert w zakresie polityk ONZ i UE, w szczególności w zakresie działań na styku biznesu i administracji.

 • Adam Zagała

  Partner w firmie Value Finance świadczącej usługi “Dyrektora Finansowego na godziny”, która jak jedna z pierwszych w Polsce rozpoczęła świadczenie usług w modelu CFO-as-a-service dla sektora MSP.

Dlaczego warto?

 • Program mentoringowy stworzony i prowadzony przez liderów największych firm rodzinnych w Polsce
 • 15 szkoleń z zakresu prowadzenia biznesu rodzinnego prowadzonych przez najbardziej cenionych specjalistów w kraju
 • Możliwość budowania kontaktów biznesowych w profesjonalnym środowisku
 • Profesjonalizm w budowaniu procesu sukcesji w firmach rodzinnych I nacisk na ich bezpieczeństwo prawne

Co zyskam dzięki Akademii Firm Rodzinnych?

 • Aktualną i niezbędną do prowadzenia firmy wiedzę z zakresu zarządzania, prawa, marketingu i psychologii przedstawioną w kompetentny, nowoczesny i różnorodny sposób
 • Przegląd najlepszych światowych praktyk biznesu rodzinnego
 • Możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów w środowisku firm rodzinnych
 • Spotkania z wybranym przez słuchacza mentorem z grona liderów biznesu rodzinnego

Program

Czym jest firma rodzinna? Najlepsze przykłady z Polski i ze świata. Historie sukcesji przedsiębiorstw i ich sukcesów

Ład w firmie rodzinnej. Projektowanie firmy na pokolenia i dążenie do biznesowej nieśmiertelności

Komunikacja w firmie rodzinnej: o błędach, kryzysach i szansach

Techniki wywierania wpływu na ludzi

Przywództwo. Ja jako lider w firmie i w rodzinie

Zarządzanie w firmie rodzinnej jako sposób budowania przewagi nad konkurencją. Modele organizacji biznesu rodzinnego

Finanse w firmie rodzinnej i finanse dla niefinansistów. Co trzeba wiedzieć, żeby zbudować bogactwo?

Co jest największą wartością? HR w firmie rodzinnej

Prawo w firmie rodzinnej. Sukcesja, małżeństwo, rozwód, śmierć, czyli jak zapobiegać kryzysom

Sukcesja z sukcesem. Jak skutecznie przejąć pałeczkę?

Personal branding, czyli budowanie marki własnej

Zarządzanie podatkami w firmie rodzinnej

Opcje strategiczne dla rozwoju firm rodzinnych – nabycie przedsiębiorstwa konkurencyjnego vs. dopuszczenie inwestora

Przygotowanie strategii cyfrowej transformacji firmy i kryteria doboru optymalnych narzędzi IT dopasowanych do specyfiki firmy

Wystąpienia publiczne - jak dobrze mówić i wyglądać przed kamerą, zespołem i na konferencjach

Analityka HR i wynagrodzenia, czyi co i dlaczego warto mierzyć w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi

Jak budować markę firmy i markę osobistą

Pricing - sztuka ustalania cen produktów i usług

Etykieta i savoir-vivre w biznesie

Kluczowe osoby do prowadzenia firmy - jak je znaleźć, wynagradzać i zadaniować?

Praktyczne podejście, cenne kontakty

Program Akademii Firm Rodzinnych zbudowany jest na trzech filarach
I filar: zajęcia stacjonarne
II filar: lekcje przedsiębiorczości rodzinnej
III filar: program mentoringowy

6 zjazdów (piątek, sobota)

Nasi wykładowcy to wybitni specjaliści ze świata nauki i praktycy biznesu:

prof. dr hab. Dariusz Doliński
prof. Uniwersytetu SWPS (wybitny psycholog społeczny)
dr hab. Tomasz Grzyb
prof. Uniwersytetu SWPS (wybitny psycholog społeczny)
Dariusz Duma
dyrektor wykonawczy FBN
Tadeusz Dulian
doradca firm rodzinnych CFBA, propagator Konstytucji Rodzinnych
dr inż. Robert Kamiński
Politechnika Wrocławska
Michał Każmierski
trener i wykładowca Akademii Psychologii Przywództwa
Sylwester Cetera
Kancelaria CWW
Grzegorz Proksa
WPW Wołczek, Proksa & Wspólnicy

Piotr Dubno
prezes EXCELSIOR CAPITAL, firmy specjalizującej się m.in. scenariuszowej analizie ryzyka inwestycyjnego
Piotr Langer
dyrektor HR Grupy Novartis w Polsce
Dominik Hunek
adwokat, członek rad nadzorczych dużych polskich spółek
Jacek Ptaszek
JMP Flowers, jeden z największych producentów róż anturium i orchidei
Robert Uhl
Deloitte Legal
Filip Mecner
ekspert od personal brandingu
Adam Zagała
Value Finance
Tomasz Wołczek
WPW Wołczek, Proksa & Wspólnicy

6 spotkań po 1,5 h na platformie internetowej z właścicielami firm rodzinnych, którzy odnieśli sukces. Nasi goście to wpływowe osoby polskiej gospodarki.

Jan Kolański
Colian- producent m.in. Helleny, Grześków czy Jerzyków
Tomasz Kurzewski
ATM- producent seriali, filmów i reality show
Wojciech Wróbel
Grupa Wróbel- dealer Mercedesa i Mazdy

Adam Rozwadowski
Enel- Med., notowane na GPW centrum medyczne z oddziałami w całym kraju
Piotr Voelkel
Grupa VOX, Uniwersytet SWPS, School of Form
prof. ISP PAN Paweł Kowal
poseł na sejm

Nasi mentorzy to liderzy w swoich branżach.

Michał Łuczak
Grupa Wróbel
Jacek Ptaszek
JMP FLowers
Katarzyna Osadkowska
Osadkowski S.A., jedna z czołowych firm na rynku rolnym
Karol Prozner
Wielton S.A., Woop Automotive
Piotr Dzik
VACO Retail, APRUM

Informacje praktyczne

Jak wygląda rekrutacja
O przyjęciu do programu Akademia Firm Rodzinnych decyduje kolejność zgłoszeń.

Terminy zjazdów

Zapraszamy na trzy dwudniowe zjazdy (piątek, sobota), które odbędą się:

 • 19.05 – 20.05
 • 22.09 – 23.09
 • 17.11 – 18.11

Forma zaliczenia
Program kończy się publiczną prezentacją wybranego problemu menadżerskiego.


Certyfikat
Uczestnicy Akademii otrzymują certyfikat wydany przez Instytut Heweliusza.

Opinie o programie
 • Rzeczywistość, w jakiej żyjemy – społeczną czy biznesową – tworzą ludzie. Ich ciągły rozwój i kontakt z inspirującymi ideami mają charakter kluczowy. Nasz program daje dostęp do najlepszych światowych praktyk biznesu rodzinnego oraz możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów w środowisku firm rodzinnych.

  Wojciech Wróbel
  Współzałożyciel Instytutu Heweliusza
 • Wiedza, otwartość, relacje – tak pokrótce podsumowałbym Akademię Firm Rodzinnych, która zbudowała we mnie olbrzymią wiedzę z obszaru znajomości biznesu. Należy również podkreślić otwartość ludzi, biorących w niej udział, którzy dzieląc się swoimi doświadczeniami nabywają nowych umiejętności. Akademia jest czymś, co buduje. Przede wszystkim relacje, relacje z ludźmi, którzy są nam po prostu bliscy.

  Adam Komar
  Prezes Fundacji "Potrafię pomóc"
 • Potencjał, który ma Akademia jest ogromny, ale trzeba umieć go zauważyć. Olbrzymią rolę w odgrywają jej uczestnicy – to oni ją budują poprzez wspólny mentoring i rozmowy. Dużo uczymy się od siebie i na własnych błędach. Wiem, że do tego, co zrobiłem przez te kilka zjazdów i kilkadziesiąt godzinach spędzonych na zajęciach, nie doszedłbym sam. Akademia pozwoliła mi poukładać wiele rzeczy w głowie, a także uświadomiła mi, że każdy człowiek ma ogromne możliwości i praktycznie nie ma dla niego żadnych granic.

  Konrad Jaskulski
  Właściciel firmy Drewnex
 • Dobra atmosfera, najwięksi i najwspanialsi przedsiębiorcy z całej Polski i przede wszystkim bardzo duża dawka wiedzy merytorycznej. Dzięki Akademii Firm Rodzinnych i Instytutowi Heweliusza miałem możliwość poznać wspaniałych ludzi-przedsiębiorców, którzy działają na terenie Polski i nie tylko. Spotykamy się tutaj, żeby być jeszcze bardziej doskonałymi, a Instytut nam to w pełni zapewnia. Bardzo polecam, ponieważ mamy do czynienia z praktykami, z ludźmi, którzy otworzyli swoje serca i pokazali nam tak naprawdę swoje know-how.

  Marcin Zieleniewski
  Dyrektor krajowy w OVB Allfinanz Polska

Co dalej?

Masz pytania? Jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z nami!

Formularz kontaktowy