Baza wiedzy - Instytut Heweliusza

Baza wiedzy

Konflikty są nieuniknioną częścią naszego życia i pojawiają się wszędzie tam, gdzie są ludzie. Wynikają z naszych emocji, różnic zdań i interesów, które często prowadzą do napięć i sporów.

Jak zatem radzić sobie z konfliktami w sposób konstruktywny? Czy jedyną drogą jest wstąpienie na ścieżkę sądową, czy może istnieje lepsza, bardziej efektywna alternatywa?

(więcej…)

Wybory samorządowe już za miesiąc. Wybierzemy w nich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz członków rad gmin, powiatów, dzielnic i sejmików województw. Jakie są najczęściej popełniane błędy w kampaniach wyborczych? Zapytaliśmy o to eksperta do spraw wizerunku i marketingu politycznego, psychologa oraz specjalisty od nowych mediów.

(więcej…)

7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe, w których wybierzemy członków organów jednostek samorządu terytorialnego: rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Listy kandydatów na radnych będą mogły być zgłaszane do 4 marca, a kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – do 14 marca. Czasu zostało więc niewiele. Jak przygotować się do kampanii wyborczej, co powinna zawierać, kiedy rozpocząć, jak i gdzie ją prowadzić? – podpowiadają eksperci i wykładowcy Instytutu Heweliusza.

(więcej…)

– Niekoniecznie musi to być nowy rok – przekonuje Sławomir Prusakowski, psycholog i wykładowca akademicki m.in. Uniwersytetu SWPS oraz Instytutu Heweliusza. – Każdy moment jest dobry na zmianę. Najważniejsze to właściwe dobranie celów i realizowanie ich małymi krokami – podpowiada.

(więcej…)

– Z mówieniem jest jak ze wszystkim, niektórzy mają większe predyspozycje, a inni mają je mniejsze. Całe nieszczęście polega na tym, że w tej chwili na świecie nie ma miejsca, gdzie nie występowałoby się publicznie, a głos jest składową występu publicznego – zauważa dr Mirosław Oczkoś, prowadzący zajęcia w Instytucie Heweliusza. – Ludzie, którzy są bardziej precyzyjni i lepiej się wypowiadają, częściej osiągają sukces – przekonuje.

(więcej…)