MBA dla samorządu w nowych miastach - Instytut Heweliusza

MBA dla samorządu w nowych miastach

Kraków, Wrocław, Toruń, Łódź, Katowice – ruszyła rekrutacja nowych grup studiów dla samorządowców MBA in Community Management Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Master of Business Administration in Community Management to kierunek stworzony w 2018 roku przez Krakowską Szkołę Biznesu UEK oraz Instytut Heweliusza. To jedyny taki profil studiów w kraju. Połączono w nim świat samorządu i nauki zarządzania. Uczestnicy programu zapoznają się z konkretnymi przykładami i niestandardowym podejściem do nowych wyzwań sektora, który stał się w Polsce w ostatnich dekadach jednym z najważniejszych i zarazem coraz bardziej profesjonalnie zarządzanym. Po sukcesie studiów w Krakowie, we Wrocławiu i w Tychach, ruszają kolejne ich edycje.

– Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie to uczelnia podchodząca do edukacji menedżerskiej całościowo. Współpraca z biznesem jest dla nas naturalna, ale profesjonalizacja samorządów i samorządowych jednostek staje się dziś równie ważna. W czasach kryzysowych, w szybko zmieniającym się otoczeniu, wiedza i kontakt z najlepszymi ekspertami i praktykami jest szczególną wartością. Cieszymy się, że samorządy wiedzą, że inwestycja w kapitał ludzki jest kluczowa dla stabilnego i długotrwałego rozwoju – mówi dr Piotr Sedlak, dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK. – Cieszymy się również z tego, że uczestniczący w naszych programach samorządowcy to już świetni specjaliści, którzy tak profesjonalnie podchodzą do swojego rozwoju zawodowego – dodaje.

Tworzony przez profesjonalistów

Projekt MBA in CM powstał w konsorcjum Uniwersytetu oraz profesjonalistów z mediów i biznesu przez lata blisko pracującymi z samorządem: Ilona Byra, prezes Instytutu Heweliusza i Wojciech Pelowski, dziś szef redakcji ekonomicznych Gazety Wyborczej. Wykładowcami są teoretycy i praktycy samorządu, naukowcy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu SWPS, byli samorządowcy i politycy oraz osoby tworzące strategie dla polskich miast i województw.

Ilona Byra, prezes Instytutu Heweliusza podkreśla, że to pierwsze profesjonalne, innowacyjne i praktyczne MBA dla władz samorządowych. – Program daje dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat samorządu oraz przegląd najlepszych europejskich rozwiązań dla polskich miast i gmin. Zajęcia prowadzą praktycy zarządzania, cenieni specjaliści z zakresu finansów, prawa, marketingu i wysokiej klasy naukowcy z renomowanych ośrodków akademickich – zaznacza.

Co mówią absolwenci?

– Możliwość pogłębiania wiedzy z uznanymi autorytetami teorii funkcjonowania samorządów, ale co najistotniejsze z wybitnymi praktykami z zakresu prawa, finansów czy marketingu, to na pewno z atuty studiów MBA in Community Management – ocenia Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Jestem pod wrażeniem nie tylko profesjonalnie przygotowanej oferty i organizacji studiów, ale przede wszystkim niespotykanej elastyczności, która w trakcie panującej epidemii pozwoliła w najtrudniejszych momentach funkcjonowania samorządu na kontakt słuchaczy  z przedstawicielami najważniejszych instytucji państwowych, autorytetami świata nauki czy specjalistami z zakresu zarządzania w kryzysie – dodaje.

– To pierwsze i jedno z nielicznych na świecie prawdziwe, prestiżowe, innowacyjne, praktyczne, inspirujące i profesjonalne MBA dla władz samorządowych – mówi prof. Andrzej Sztando, który na kierunku prowadzi zajęcia „Zarządzanie strategiczne poprzez projekty, które zmieniły miasto, region”.

Beata Moskal Słaniewska, prezydent Świdnicy, przekonuje, że studia MBA dla samorządowców to możliwość zdobycia wiedzy, która pozwoli na holistyczne spojrzenie na lokalne i regionalne życie wspólnot. – Uczestniczą w nich wysokiej klasy specjaliści – od finansów, kultury, zamówień publicznych czy administracji, a także szefowie gmin, radni, czy członkowie zarządów spółek komunalnych. Uczestnictwo w tych tych studiach pozwala zdobyć nowe kwalifikacje, poszerzyć horyzonty,  zrozumieć prawidłowości, mające wpływ na funkcjonowanie miasta, powiatu czy województwa. Te nowe kompetencje dadzą efekt w postaci lepszej jakości zarządzania w samorządzie, to zaś przełoży się na bardziej efektywny rozwój naszych regionów – zaznacza.

Nowa edycja studiów MBA in CM będzie zorganizowana w formie 2-dniowych zjazdów weekendowych podczas dwóch semestrów. Absolwenci programu MBA nabędą uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Patronat nad MBA in Community Management objął Związek Miast Polskich.