Startuje trzecia edycja Akademii Firm Rodzinnych - Instytut Heweliusza

Startuje trzecia edycja Akademii Firm Rodzinnych

– Akademia Firm Rodzinnych to nie tylko miejsce, gdzie się inspirujemy, edukujemy i zdobywamy wiedzę. To także miejsce, które pozwala uświadomić przedsiębiorców rodzinnych, jak ważnym są ogniwem naszej gospodarki – to oni kreują tę gospodarczą rzeczywistość w Polsce – podkreśla Wojciech Wróbel, współzałożyciel Akademii i współwłaściciel Instytutu Heweliusza. Już w piątek startuje jej kolejna, trzecia edycja.

Akademia Firm Rodzinnych to program edukacyjny zorganizowany przez Instytut Heweliusza, który ma pomóc przeprowadzić firmy rodzinne przez proces sukcesji, zintegrować środowisko biznesowe i wzmocnić fundamenty polskich przedsiębiorstw, które będą prowadzone i rozwijane przez kolejne pokolenia. W trakcie sześciu weekendowych zjazdów słuchacze dowiedzieli się m.in.: jak zaprojektować firmę na pokolenia, jak rozwiązywać konflikty, jak budować markę firmę i własną oraz jak zadbać o bezpieczeństwo prawne firmy i zarządzać nią na podstawie najlepszych praktyk nie tylko polskiego, ale także światowego biznesu.

By uczynić Akademię jeszcze bardziej praktyczną, przygotowaliśmy w jej ramach wizyty studyjne w największych polskich przedsiębiorstwach rodzinnych oraz spotkania z najbardziej znanymi liderami biznesu w Polsce. W tym gronie znaleźli się m.in.: Wojciech Wróbel (Grupa Wróbel – dealer Mercedesa i Mazda), Jacek Ptaszek (JMP Flowers – największy w Europie Środkowej i Wschodniej producent i trader kwiatów i roślin), Piotr Voelkel (Grupa VOX, Uniwersytet SWPS, School of Form) i Jan Kolański (Colian – producent m.in. Helleny, Grześków czy Jeżyków).

To był niesamowity czas. Z jednej strony bardzo pracowity oraz intensywnie spędzony pod kątem edukacji. Z drugiej strony daliśmy uczestnikom kursu możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów w środowisku firm rodzinnych, dzięki czemu nawiązało się dużo nowych relacji, przyjaźni i współprac biznesowych – zaznacza Wojciech Wróbel, współzałożyciel Akademii.

Wojciech Wróbel, współzałożyciel Akademii Firm Rodzinnych

Absolwenci o Akademii Firm Rodzinnych: wiedza, otwartość, relacje

Druga edycja Akademii spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony jej uczestników.

Wiedza, otwartość, relacje – tak pokrótce podsumowałbym Akademię Firm Rodzinnych – mówi Adam Komar, prezes wrocławskiej Fundacji „Potrafię Pomóc”. Dalej kontynuuje: – Akademia zbudowała we mnie olbrzymią wiedzę z obszaru znajomości biznesu. Należy również podkreślić otwartość ludzi, biorących w niej udział, którzy dzieląc się swoimi doświadczeniami nabywają nowych umiejętności. Akademia jest czymś, co buduje. Przede wszystkim relacje, relacje z ludźmi, którzy są nam po prostu bliscy.

W podobnym tonie wypowiada się Konrad Jaskulski, właściciel firmy Drewnex. – Potencjał, który ma Akademia jest ogromny, ale trzeba umieć go zauważyć – podkreśla. – Poznałem tutaj super ludzi, a każdy z nich doszedł do sukcesu inną drogą i to jest coś niesamowitego, bo pokazuje, że dróg do jego osiągnięcia jest wiele i nie ma jednej skutecznej recepty na powodzenie w biznesie.

Olbrzymią rolę w Akademii odgrywają jej uczestnicy – to oni ją budują. Mam tu na myśli wspólny mentoring i wspólne rozmowy – dodaje Konrad Jaskulski. – Dużo uczymy się od siebie, na swoich błędach. Wiem, że do tego, co zrobiłem przez te kilka zjazdów i kilkadziesiąt godzinach spędzonych na zajęciach, nie doszedłbym sam. Akademia pozwoliła mi poukładać wiele rzeczy w głowie. Uświadomiła mi, że każdy człowiek ma ogromne możliwości i praktycznie nie ma dla niego żadnych granic.

Marcin Zieleniewski, dyrektor krajowy w OVB Allfinanz Polska: – Dobra atmosfera, najwięksi i najwspanialsi przedsiębiorcy z całej Polski i przede wszystkim bardzo duża dawka wiedzy merytorycznej. Dzięki Akademii Firm Rodzinnych i Instytutowi Heweliusza miałem możliwość poznać wspaniałych ludzi, przedsiębiorców, którzy działają na terenie Polski i nie tylko. Spotykamy się tutaj, żeby być jeszcze bardziej doskonałymi, a Instytut nam to w pełni zapewnia. Bardzo polecam, ponieważ mamy do czynienia z praktykami, z ludźmi, którzy otworzyli swoje serca i pokazali nam tak naprawdę swoje know-how.

Wizyta w JMP Flowers, prowadzonej przez piąte pokolenie rodziny Ptaszków

Akademia Firm Rodzinnych 3.0 – idzie nowe

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych absolwentów, stworzyliśmy kontynuację dotychczasowego programu pod nazwą „Akademia Firm Rodzinnych 3.0”. Rozbudowaliśmy ją o nowe bloki zajęć i nowych wykładowców.

Kadrę dydaktyczną stanowią cenieni psycholodzy, specjaliści od zarządzania, prawa, finansów, podatków, sprzedaży, marketingu, etykiety biznesowej, komunikacji i wystąpień publicznych. Wśród nich są m.in.: Daria Domaradzka-Guzik, ambasador Tomasz Orłowski, Paweł Tkaczyk, Maciej Kraus, dr Piotr Sedlak i Dariusz Duma.

Premierowy zjazd trzeciej odsłony Akademii zaplanowano na 19 i 20 maja. Pierwszego dnia, w piątek studenci spotkają się w Winnicy Silesian, prowadzonej pod Świdnicą przez trzypokoleniową rodzinę Mazurków. Oprócz spotkania z właścicielami, zaplanowano także zajęcia z dr Piotrem Sedlakiem, który będzie opowiadał o systemach motywacyjnych i systemach płac dla pracowników.

Drugiego dnia przeniesiemy się do Wrocławia, a konkretnie na Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice, gdzie Daria Domaradzka-Guzik poprowadzi warsztaty z wystąpień publicznych i pracą przed kamerą.

Więcej informacji o Akademii Firm Rodzinnych 3.0 znajdziesz TUTAJ.