dr hab. Andrzej Sztando, prof. UEW - Instytut Heweliusza

dr hab. Andrzej Sztando, prof. UEW

dr hab. Andrzej Sztando, prof. UEW

Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Jest znanym specjalistą ds. strategii rozwoju jednostek samorządu terytorialnego i promotorem nowoczesnego, publicznego zarządzania strategicznego.

Opracował strategie kilkudziesięciu gmin  i z sukcesami wspierał ich wdrażanie. Regularnie prowadzi na ten temat szkolenia dla władz i kierownictwa zarówno dużych miast, jak i małych gmin wiejskich. Gminnym strategiom poświęcił już ponad 100 swoich publikacji naukowych, ale regularnie pisuje też poradnikowe artykuły dla Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, przy czym jego cykl „Strategiczne Q&A Samorządowców” cieszy się największą popularnością. Na co dzień naucza zarządzania strategicznego na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Na naszym MBA in Community Management robi to od początku ich istnienia.

Jako profesor wizytujący wykładał na 20 uniwersytetach z 4 kontynentów, w tym na paryskiej Sorbonie, Uniwersytecie Bolońskim oraz na uniwersytetach w Dubaju, Johannesburgu, Las Palmas, Lwowie, Montevideo, São Paulo, Singapurze, Sztokholmie oraz w indonezyjskim Jember. Jest także ekspertem Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych, zarządzającej największym, wielomiliardowym programem badań naukowych Unii Europejskiej, a także ekspertem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – największej polskiej agencji badawczej. Regularnie występuje na krajowych i zagranicznych kongresach i konferencjach samorządowych. Recenzuje książki i artykuły dla prestiżowych, międzynarodowych wydawnictw.

Pełnił również funkcję radnego Rady Powiatu Karkonoskiego, zasiadał w organach spółek samorządowych, a także w samorządowych komitetach sterujących itp.