Kluczowym zasobem firmy są zespoły jej pracowników. W idealnej sytuacji ich członkowie akceptują się nawzajem, przejmują odpowiedzialność za swoje uczucia i wchodzą w konstruktywne interakcje z innymi. Jednak zespoły przechodzą także własne cykle ewolucji i rozwoju, co generuje wiele sytuacji trudnych i niebezpiecznych dla jego efektywności. Mediacja zespołowa służy temu, by dysfunkcje w konkretnych zespołach nie stanowiły punktów zapalnych, które przerodzą się w trwałe, uniemożliwiające pracę konflikty. Jej cel to wypracowanie trwałych rozwiązań, które będą korzystne i akceptowane przez wszystkich członków zespołu. I choć najczęściej mediacje kojarzone są ze sporami sądowymi, czy konfliktami rodzinnymi, mogą być także przełomowym narzędziem dla zarządzania konkretnymi działami firmy.
Mediację dla zespołów pracowniczych poprowadzi Magdalena Cetera, mediatorka o ogromnym doświadczeniu i wiedzy, wykładowca akademicki.
Kiedy mediacja zespołowa jest potrzebna firmie?
Do najczęstszych sytuacji, w których mediacja w miejscu pracy ma szansę trwale poprawić efektywność pracy i komfort pracowników należą:
Jak działamy?
Usługa mediacji jest projektowana dla każdego zespołu pracowniczego indywidualnie i dostosowywana do jego potrzeb i problemów. Obejmuje takie elementy jak: